10/20/2017

Jak wybrać świadków?


Ślub bez świadków? Niemożliwe! Ich obecność jest obowiązkowa. Niezależnie od tego czy bierzecie ślub kościelny, czy cywilny ktoś musi potwierdzić, że zawarliście związek małżeński. W związku z tym problem z wyborem świadków Was nie ominie. Jak sobie z nim poradzić?

Przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na pytanie czego oczekujemy od świadków. Dla niektórych może być to tylko podpisanie dokumentów i obecność obok w dniu ślubu. Dla innych zaś pomoc w trakcie całych ślubnych przygotowań. Jeżeli oczekujecie od świadków tylko podpisania dokumentów, to w zasadzie każda wybrana osoba powinna sobie z tym poradzić. Jeśli jednak potrzebujecie większego wsparcia warto zastanowić się jakie cechy powinni mieć Wasi idealni świadkowie oraz jakie planujecie dla nich zadania.

W tym wyjątkowym dniu warto mieć wsparcie ze strony najbliższych osób. Warto więc wybrać do tej roli odpowiednie osoby. Najczęściej Pary Młode decydują się na bliską rodzinę lub przyjaciół. Ale nie ma na to reguły, ani nie ma to znaczenia czy będzie to ktoś z rodziny, czy spoza niej. O świadkowanie prosi się osoby, które darzy się zaufaniem. Najczęściej bywa tak, że Panna Młoda wybiera swoja siostrę, przyjaciółkę lub bliską kuzynkę, a wybór Pana Młodego pada na brata, przyjaciela lub kuzyna. Ale naprawdę w tej kwestii macie wolny wybór, najważniejsze żebyście czuli, że jest to odpowiednia osoba. Przyjęło się też, że Panna Młoda wybiera świadka płci żeńskiej, a Pan Młody – męskiej. Ale jeżeli masz samych braci, a narzeczony – siostry lub jeśli całe życie trzymałaś się z chłopakami i żadna z koleżanek nie zasługuje na to wyróżnienie – nic na siłę, ponieważ świadkowie mogą być tej samej płci, zarówno dwie kobiety, jak i dwóch mężczyzn. Nie ma również wymagań co do wiary świadków podczas ślubu kościelnego lub konkordatowego. Świadkowie mogą być niewierzący lub mogą być innego wyznania. Jedynym wymogiem jest pełnoletniość.





Czym kierować się przy wyborze świadków?


Bliski kontakt


Uważam, że świadkowie powinni być przede wszystkim kimś bliskim i ważnym. Zwłaszcza jeżeli oczekujemy od nich większego zaangażowania. Powinna być to osoba, której ufamy, do której bez obaw zwracamy się ze swoimi problemami i rozterkami. Na której pomoc możemy liczyć. Dla mnie było to niezwykle ważne, dlatego wybrałam moją siostrę, która poza mężem zna moje wszystkie rozterki, do której mogę zadzwonić i płakać w słuchawkę lub razem się z czegoś cieszyć. Równie ważna jest dla mnie relacja z moją drugą siostrą, dlatego poprosiłam ją o bycie moją drugą druhną. Ważną cechą świadka, jest również szczerość. Moim zdaniem, każda Para Młoda w ferworze ślubnych przygotowań, czasami potrzebuje potrząśnięcia za ramiona i świadkowie powinni umieć powiedzieć im prawdę, zwrócić uwagę, że może przesadzają, nawet jeśli to czasami trudne. 

Zmysł organizacyjny i otwartość


Świadek powinien być dobrym organizatorem, w dniu ślubu świadkowie są Waszymi prawymi rękoma. Cały dzień są krok za Wami i mają oczy dookoła głowy. T do nich trafiają goście ze swoimi wątpliwościami, to oni powinni kontrolować czas i pamiętać o bardzo wielu drobiazgach. Osoby spóźnialskie i zapominalskie – to nie najlepszy wybór, bo może okazać się, że spóźnicie się na własny ślub, albo nie będziecie mieli ze sobą obrączek :) Równie ważne jest pozytywne nastawienie do innych. Świadkowie powinni lubić ludzi, nie koniecznie muszą być duszą towarzystwa, ale dobrze by było żeby starali się przebywać w towarzystwie gości i dbać o ich komfort. 

Dyspozycyjność


Świadkowie powinni mieć dla Was czas. Nawet jeżeli widzielibyśmy w tej roli pewną osobę, ale jest to na przykład siostra w zaawansowanej ciąży, czy przyjaciel pracujący na 3 etatach, to może warto rozważyć inne kandydatury. Nie od razu skreśla to tę osobę, ale trzeba przemyśleć czy jej to nie obciąży za bardzo. W takiej sytuacji warto poznać jej punkt widzenia, szczerze porozmawiać, przedstawić nasze oczekiwania i poznać jej możliwości.

Moim zdaniem to najważniejsze aspekty, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze świadków. A na co nie powinniśmy sobie pozwolić? Na to żeby ktoś podjął za nas tę decyzję, np. rodzice. Nie należy ulegać temu co mówią bliscy, nie można kierować się też tym czy ktoś poczuje się urażony. Nawet jeżeli komuś wydaje się, że najlepszą świadkową będzie Twoja siostra lub brat, ale Ty czujesz, że lepiej w tej roli sprawdzą się przyjaciele – zdecyduj się na nich. Nikt nie ma prawa decydować z kim ma wiązać Cię bliższa relacja, komu masz ochotę powierzyć ślubne problemy.

Jak było u nas?


Dla mnie oczywiste było, że moimi druhnami zostaną moje siostry. W ogóle nie brałam pod uwagę innej opcji. Moje siostry były dla mnie wsparciem przez cały czas ślubnych przygotowań. Doradzały, pomagały przy ślubnych DIY, przy wyborze sukni, roztrzygały ślubne dylematy, np. z welonem, czy bez, a jeśli z welonem to jak go upiąć, jaka biżuteria, a jaki kolor paznokci :) Oczywiście zorganizowały też mój niebagatelny i niezapomniany wieczór panieński

Mąż zdecydował się na poproszenie o pełnienie tej funkcji jednego z dwóch braci.Faceci zwykle nie są ze sobą tak silnie związani, nie muszą wszystkiego przegadywać, nie zastanawiają się nad wszystkim po sto razy, więc po prostu stwierdził, że on był świadkiem u najstarszego, najstarszy u średniego, to średni będzie u niego i w ten oto sposób każdy miał swoją okazję do bycia prawą ręką Pana Młodego. 

W dniu ślubu nasi świadkowie okazali się nieocenieni. Świadkowa znała plan dnia i pilnowała spraw organizacyjnych. Zupełnie nie musiliśmy się martwić prezentami i wieloma innymi rzeczami. Nawet nie zauważyliśmy kiedy wszystkie prezenty i rzeczy osobiste wylądowały w naszym pokoju. Świadkowie w razie potrzeby byli naszymi łącznikami z obsługą restauracji. O nic nie musieliśmy ich prosić, chwilami miałam wrażenie, że czytają nam w myślach. Naprawdę udało nam się dobrze wybrać świadków i jesteśmy z tego powodu bardzo zadowoleni oraz ogromnie im wdzięczni, że tak wspaniale się spisali w tej roli.




To o co poprosimy świadków zależy tylko od naszej wyobraźni i ich możliwości, ale utarło się, że mają oni pewne standardowe obowiązki. Oprócz poświadczenia swoim podpisem przysięgi złożonej przez małżonków można mnożyć przykłady.

Przykładowe obowiązki świadków


Pomoc w wyszukiwaniu usługodawców.

Pomoc w tworzeniu listy gości.

Nadzór nad listą prezentów jeśli Para Młoda zdecydowała się ją stworzyć.

Uczestnictwo w wyborze sukni ślubnej i dodatków.

Organizacja wieczorów panieńskiego i kawalerskiego.

Pomoc przy projektach DIY (wiązanie kokardek, robienie winietek, sadzenie kwiatów, dekoracje sali, przygotowanie prezentów dla gości itp.)

Pomoc w zorganizowaniu auta do ślubu.

Pomoc w ustaleniu planu rozmieszczenia gości przy stołach.

Pomoc emocjonalna. Bycie prywatnym psychologiem. Rozładowanie stresu.

Dbają o swój wygląd, zwracają uwagę na to, aby dobrać strój, który będzie pasował do ich roli.

Przed uroczystością dbają o to żeby nie zapomnieć dokumentów i obrączek.

Opiekują się prywatnymi rzeczami Pary Młodej.

Odbierają prezenty i kwiaty.

Mogą czytać czytanie w kościele lub zaśpiewać psalm.

Pomoc przy ubieraniu się w dniu ślubu. Dbają o nienaganny wygląd Pary Młodej przez cały dzień, np. poprawiają welon, zwracają uwagę na to czy Para Młoda się nie garbi (bardzo źle wygląda to na zdjęciach), podają chusteczkę w razie potrzeby. Niekiedy Panny Młode potrzebują pomocy przy korzystaniu z toalety – najczęściej to zadanie również spada właśnie na świadkową.

Pomagają gościom odnaleźć miejsca na sali.

Dbają o to żeby gościom niczego nie brakowało. Dawniej rolą świadka było roznoszenie alkoholu, ale teraz bardzo często robią to kelnerzy.

Są łącznikiem między Parą Młodą, a obsługą sali/fotografem/zespołem. Jeśli w dniu ślubu Para Młoda ma rozliczać się za usługi przez nich wykonane, robią to w ich imieniu świadkowie, dlatego dobrze jest wcześniej przygotować opisane koperty z odliczonymi kwotami pieniędzy.

Jeśli zachodzi taka potrzeba – zachęcają gości do zabaw i tańców.

Pomagają w oczepinach.

Koordynują transport powrotny gości.

Uczestniczą w weselu do samego końca.

Uśmiechają się i pięknie wyglądają na zdjęciach :)


Czy świadkowie muszą to wszystko robić?


Lista zadań dla świadków jest długa, ale nie wszystko muszą robić właśnie oni. Można ją rozdzielić między inne bliskie osoby.

Jeżeli nadal macie spory problem z wyborem właściwych osób może warto zastanowić się nad całym orszakiem druhen i drużbów, niczym z amerykańskiej komedii romantycznej? Bez przeszkód można zdecydować się na więcej niż dwóch świadków, jednak tylko dwoje z nich złoży podpisy na dokumentach.



Ważne żeby przy wyborze świadków kierować się na pierwszym miejscu pozytywnymi relacjami i sympatią, ale dobrze jest nie zapomnieć o cechach osobowości i sposobie bycia osób, które bierzemy pod uwagę. Warto pamiętać także o tym, że dobrze byłoby żeby świadkowie poznali się wcześniej niż w dniu ślubu.

Mam nadzieję, że jeśli stoicie przed tym, wydawać by się mogło, błahym, a jednak trudnym wyborem, to po przeczytaniu tego co napisałam podejmiecię tę decyzję świadomie i w zgodzie z własnymi odczuciami. 


Zdjęcia: Marta Anhalt

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz