1/24/2018

Nie wyobrażaj sobie, że Ciebie to nie dotyczy! Pamiętaj o cytologii.

Pink Lips, pink lips challenge


W ostatnich dniach ruszył europejski tydzień profilaktyki raka szyjki macicy – Pink Lips oraz ogólnopolska kampania społeczna „Piękna, bo zdrowa”.


Dlaczego tak ważne jest, żeby zadbać o profilaktykę właśnie w tym konkretnym przypadku? Przecież odmian raka, jest tak wiele.

Powodów jest kilka:

Rak szyjki macicy dotyczy blisko półtora miliona kobiet na całym świecie. Tylko w Polsce ponad 3000 pacjentek rocznie słyszy właśnie taką diagnozę. Polska niestety zajmuje miejsce w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o zachorowalność na raka szyjki macicy.

Mimo że wczesne wykrycie raka szyjki macicy daje szanse na całkowite wyleczenie, umieralność z powodu zbyt późnego wykrycia jest cały czas bardzo wysoka. Głównym powodem jest brak regularnych badań. Choroba rozwija się często bezobjawowo i wśród wielu pacjentek wykrywana jest w fazie zaawansowanej i trudnej do wyleczenia. Poddawanie się regularnym badaniom cytologicznym pozwala na wczesne wykrycie choroby nowotworowej i podjęcie skutecznej terapii. Szanse na wyleczenie są tym większe, im szybciej choroba zostanie zdiagnozowana. W związku z bezobjawowym początkiem choroby szybko wykryć można go jedynie za pomocą regularnych badań.

W Skandynawii dzięki badaniom profilaktycznym przypadki zachorowań na ten nowotwór są sporadyczne. Polska powinna się wstydzić, ponieważ studenci medycyny ze Szwecji przyjeżdżają do Polski zobaczyć raka szyjki macicy.

Rak szyjki macicy to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Czynnikiem inicjującym jego rozwój jest przewlekłe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego. Wirus HPV przenoszony jest drogą płciową lub przez bezpośredni kontakt ze skórą osoby zakażonej. Szacuje się, że około 60% populacji światowej miało kontakt z tym wirusem.

Rak wcześnie wykryty i wyleczony nie przekreśla macierzyńskich planów.

Kluczem do zdrowia jest siła regularnych badań!


Bardzo dużo mówi się o tym, żeby badać się regularnie, bo tylko dzięki temu wiemy, czy jesteśmy zdrowe. Jednak wiele z nas wciąż nie traktuje tego poważnie. Szukamy wymówek, boimy się, udajemy, że temat nas nie dotyczy. Do lekarza wybieramy się, dopiero kiedy zaczyna nam coś dolegać. A czy nie powinno być tak, że nie dopuszczamy do momentu, kiedy ból się pojawia, bo wtedy może być już za późno?

Badanie, które pozwala na wczesne wykrycie raka szyjki macicy to  cytologia. Każda z kobiet w wieku 25 – 59 lat co 3 lata może skorzystać z programu profilaktyki refundowanego przez NFZ. Kobiety obciążone czynnikami ryzyka (zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV – typem wysokiego ryzyka) mogą wykonywać cytologię w ramach NFZ raz na 12 miesięcy. 

Pamiętaj o cytologii! 


Nawet jeśli Twój lekarz Ci o niej nie przypomina. Chociaż jeśli trafiłaś na takiego lekarza, czym prędzej rozjerzyj się za innym. W końcu od jego kompetencji i zaangażowania w pracy w dużej mierze zależy Twoje zdrowie. Żeby o niej nie zapomnieć, warto wprowadzić tradycję, że w okolicy swoich urodzin lub Dnia Kobiet wybierasz się na cytologię.

Nie jestem lekarzem, ale uważam, że raz na 3 lata to za mało. Zwłaszcza że wykonanie cytologii odpłatnie naprawdę nie wiąże się z dużymi kosztami.

Choroba może dotknąć każdą z nas! Nie możemy udawać, że ginekolog to lekarz tylko od antykoncepcji i prowadzenia ciąży. Przez całe życie powinnyśmy badać się regularnie. Nie mówię tu tylko o cytologii. Przy okazji pamiętajmy też o usg ginekologicznym oraz badaniu piersi.

Przypomnij sobie, kiedy ostatnio robiłaś cytologię. Niezależnie od tego, co dzieje się dookoła, jeżeli nie miałaś robionej cytologii w ciągu ostatnich 3 lat, koniecznie umów się na badanie. Zadbaj o siebie i przypomnij o tym kobietom w Twoim otoczeniu! Nie pozwól, żeby przez Twoje zaniedbanie rak zabrał Cię Twoim bliskim.  

A jeśli masz ochotę, możesz dołączyć do akcji Pink Lips Project, która jest nie tylko symbolem, ale też wyrazem szacunku do kobiet, które podjęły walkę z nowotworem. To także oznaka świadomości na temat profilaktyki. Rak szyjki macicy dotyczy także młodych kobiet, dlatego bardzo ważne jest budowanie społecznej świadomości, że choroba może dotknąć każdą z nas. Akcja polega, m.in. na wrzuceniu w social media zdjęcia z pomalowanymi na różowo ustami i krótką informacją o tym, jak ważne jest regularne wykonywanie cytologii. Zdjęcie możesz oznaczyć hasztagiem #pinklipschallenge

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz