8/02/2017

Dlaczego warto czytać?

Marta Naturalna, moim zdaniem, warto czytać

Raporty o polskim czytelnictwie są, w mojej opinii, przerażające. Dlaczego z roku na rok czytamy coraz mniej? Z ankiety Biblioteki Narodowej wynika, że tylko 37% Polaków przeczytało w ubiegłym roku jedną książkę, a 10% siedem i więcej książek. 53% Polaków nie przeczytało w 2016 ani jednej książki!

W dzisiejszych czasach mamy naprawdę duży wybór jeżeli chodzi o dostępność literatury. Istnieje wiele księgarni, bibliotek, a jeżeli nie chce nam się wychodzić z domu możemy skorzystać z księgarni internetowych i ebooków.

Dzisiaj chciałabym Wam pokazać kilka powodów, dla których moim zdaniem warto sięgnąć po książkę.

Socjalizacja czytelnicza, czyli kształtowanie postaw wobec czytania książek. Na przykład, ktoś z naszych domowników czyta książki, robi to dla siebie i nie stara się nas do tego namówić, ale jego postawa sprawia, że czytelnictwo staje się dla nas czymś naturalnym i również uczymy się czerpać satysfakcję z czytania. Dzieci obserwują dorosłych, jeżeli rodzice czytają dla przyjemności, również dzieci w przyszłości chętniej będą sięgały po książki. 

W moim czytelniczym życiu dużą rolę odegrały czytane w dzieciństwie przez rodziców i starsze rodzeństwo książki, posiadanie w domu sporego księgozbioru, chodzenie z Tatą do biblioteki i buszowanie w kąciku z książkami dla dzieci. Możliwość uczestnictwa w kółku bibliotecznym, które prowadzone w ciekawy i dostosowany do wieku uczestników sposób, pozwoliło poznać pracę bibliotekarza i rozwinąć umiejętność wymieniania się opiniami na temat przeczytanych książek.

Marta Naturalna, moim zdaniem, warto czytać


Rozwój wyobraźni – kiedy czytamy opisy postaci, pomieszczeń, natury, w naszych głowach tworzą się wyobrażenia tych wszystkich rzeczy. Bez wyobraźni ciężko byłoby nam w życiu, bez niej nie umielibyśmy przewidywać konsekwencji naszych działań, jest przydatna każdego dnia. Poza tym wyobraźnia, moim zdaniem, jest podstawą kreatywności. Dzięki niej potrafimy marzyć, bo czym byłyby marzenia bez umiejętności wizualizacji celów?

Umysł na siłowni – znacie powiedzenie, że organ nie używany zanika? Podczas czytania ćwiczymy nasz mózg jak mięśnie na siłowni. Nauka czytania to technicznie trudna sztuka, w dzieciństwie, gdy uczyliśmy się czytać wiązała się ze żmudnymi ćwiczeniami i składaniem sylab. W dorosłym życiu już tego tak nie odczuwamy, ponieważ ludzki mózg jest bardzo elastyczny. Jego elastyczność polega na tym, że częściej używane struktury są ćwiczone i tworzy się w nich więcej połączeń nerwowych, istniejące – wzmacniają się za każdym razem, kiedy się je aktywuje, a te, których nie używamy – zanikają. Kiedy czytamy – ćwiczymy mózg, jesteśmy coraz lepsi w czytaniu, ale nie tylko, mamy też lepszą pamięć i koncentrację. Ludzie, którzy regularnie czytają są mniej narażeni na rozwój demencji czy choroby Alzheimera.

Marta Naturalna, moim zdaniem, warto czytać


Rozwój społeczny – dzięki poszerzaniu wiedzy osoby czytające książki chętniej zabierają głos w rozmowach na różne tematy. Mają większy zasób słownictwa, mogą czuć się pewniej w dyskusji, być bardziej otwarci. Czytelnictwo zwiększa też empatię poprzez wczuwanie się w sytuację postaci, pomaga nam w nazywaniu i rozumieniu emocji. Lektura może też przedstawiać wzorce osobowe czy sposoby na rozwiązywanie trudności w życiu. Trzeba jednak pamiętać, że książki jedynie rozwijają predyspozycje, a realne umiejętności zdobędziemy jedynie w kontakcie z drugim człowiekiem.

Spokój i przyjemność – czytanie w dużym stopniu pomaga radzić sobie ze stresem. Kiedy zatapiamy się w lekturze często zapominamy o sprawach codziennych, odrywamy się od stresującej rzeczywistości i wyciszamy. To bardzo ważne, skuteczne działanie przeciw stresowi jest korzystne dla naszego zdrowia i poprawia nasze samopoczucie. Ja osobiście uwielbiam relaks z książką i kubkiem gorącej herbaty. Czytanie pozwala mi uspokoić się wewnętrznie i odpocząć.

Inspiracja – książki inspirują do działania, pobudzają kreatywność. Podczas czytania ciągle myślimy, przez co stajemy się bardziej produktywni i możemy lepiej funkcjonować. Czytanie pozwala rozwijać m.in. takie umiejętności jak: wnioskowanie, planowanie i wcześniej wspomnianą koncentrację. Można spotkać się z opiniami pisarzy, że aby pisać książki, trzeba najpierw dużo czytać. Jak powiedział Pablo Picasso „Inspiracja istnieje, ale musi zastać Cię przy pracy”.

Lista powodów, dla których warto czytać może być bardzo długa. Dla mnie na czele znajduje się przyjemność. Uważam jednak, że dobrze mieć świadomość, jak wiele pozytywów dla naszej osobowości, intelektu, życia społecznego, a nawet zdrowia niesie za sobą ta mała przyjemność.

Marta Naturalna, moim zdaniem, warto czytać

Czytajmy więc! Każdy to co lubi, mózg działa lepiej niezależnie od tego po jaką literaturę sięgamy.


Jeśli znacie jeszcze inne korzyści, o których nie napisałam lub jeśli chcecie powiedzieć czym dla Was jest czytelnictwo, do czego Was zainspirowało – dajcie znać w komentarzach.  


2 komentarze:

  1. I jak to "jakoś to będzie"??? W porzadku?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jestem w trakcie czytania, na razie książka jest dla mnie interesująca, można znaleźć w niej ciekawe anegdoty i historie, ale raczej nic odkrywczego w kwestii filozofii szczęścia w niej nie znajdę. To bardziej opis wybranych polskich zwyczajów, świąt, ciekawych miejsc, tradycji. Samo wydanie książki jest bardzo ładne, miłe dla oka, jest czytelna. Sądzę, że obcokrajowcom mogłaby odrobinę przybliżyć polską osobowość i nasze tradycje. Nie zgodzę się jednak z autorami, że hasłem przewodnim Polaków od wieków jest "Jakoś to będzie". Osobiście bardzo rzadko używam tego powiedzenia. Uważam, że samo "Szczęście po polsku" by wystarczyło.

      Usuń